گایدلاین ضبط و ارسال فایل صدا جهت تایپ گفتار و ترجمه صوت (فهرست اشتباهات رایج)

تا کنون تقریباً تمام کارفرمایان محترم، در ضبط و ارسال فایل های صوتی جهت پیاده سازی متن جلسات،، تایپ گفتار و ترجمه صوت دچار انواع اشتباه و مشکل شده اند که این اشتباهات، هم برای ما و هم برای خودشان ایجاد زحمت و هزینه نموده است. جهت جلوگیری از نواقص و اشتباهات احتمالی، لطفاً نکات زیر مد نظر قرار گیرد:

 1. از دستگاه های ضبط با کیفیت استفاده شود تا پیاده ساز، هنگام تایپ گفتار و/یا ترجمه صوت، صدا را واضح بشنود. کیفیت ضبط صدای موبایل چندان جالب نیست. اگر در شرایط اضطراری از موبایل استفاده می کنید کیفیت ضبط را روی حداکثر و تنظیم گوشی را روی حالت پرواز بگذارید.
 2. در صورت امکان، صدای جلسه با بیش از یک دستگاه ضبط گردد تا اگر برای یکی از دستگاه ها یا فایل ها مشکلی پیش آمد، متن نشست از دست نرود. گاهی هزینه ی مادی و معنوی از دست رفتن فایل صوتی یک جلسه بیشتر از قیمت دستگاه ضبط صدا می باشد.
 3. دستگاه یا میکروفن، در فاصله ی مناسب و مساوی نسبت به تمام گویندگان باشد.
 4. در کنفرانس ها و همایش ها، اگر دستگاه ضبط صدا را روی تریبون یا زیر تریبون قرار دهید بهتر از این است که آن را در دست خود بگیرید زیرا همهمه ی حضار مانع از واضح شنیده شدن صدای گوینده خواهد بود.
 5. هنگامی که چند مصاحبه شونده دور یک میز نشسته اند، استفاده از میکروفن دستگاه VoiceRecorder بهتر از میکروفن های اکسترنال حرفه ای است زیرا میکروفن های حرفه ای، گاه حالت Directional دارند و فقط صدای یک جهت را خوب ضبط می کنند.
 6. دستگاه ضبط در مجاورت دیگر لوازم صوتی و تصویری مثل موبایل، ویدئو پروژکتور و اسپیکر قرار نگیرد تا روی آن نویز نیفتد.
 7. در صورت امکان، میکروفن یا دستگاه ضبط روی میز یا در جایی ثابت گذاشته شود و در دست شخص نباشد زیرا تکان های دست باعث افت و خیز کیفیت صدا می گردد.
 8. حتی الامکان، مصاحبه در محیط های آرام و فاقد سر و صدای پیرامونی انجام گیرد. اگر مثلاً یک پنکه یا کولر نزدیک شما باشد شاید خودتان صدای آن را نشنوید ولی گوش پیاده ساز در هنگام تایپ گفتار و ترجمه صوت از صدای نویز این دستگاه، آسیب می بیند یا خسته می شود چون هنگام تبدیل فایل صوتی به متن، معمولاً صدا را با هدفون و از فاصله ی نزدیک می شنود.
 9. اگر مصاحبه شونده از زبان بدن استفاده می کند، مثلاً اشاره به یک شیء خاص می نماید و می گوید «من این را بیشتر می پسندم»، بهتر است پرسشگر، آنچه می بیند را به شکل گفتاری توصیف کند، مثلاً بگوید: «یعنی بسته ی آبی را نسبت به بسته ی قرمز ترجیح می دهید».
 10. بهتر است در شروع ضبط، نام مخاطب، موضوع و تاریخ جلسه گفته شود به طوری که به محض باز کردن هر فایل بتوانیم شماره و موضوع آن را بفهمیم. به این ترتیب، از بعضی خطاها مثل ارسال فایل اشتباه جلوگیری می گردد.مثلاً:
  مجری: «به نام خدا! پنجمین مصاحبه یرسانه در فضای انتخابات را، در 25 مهر 1391، با حضور جناب آقای کریمی، مدیر محترم بخش تحقیقات برگزار می کنیم»

 11. در مورد جلسات گروهی کانونی، (Focus Group Discussion) به این دلیل که تعداد حضار اهمیت دارد، مادریتور در ابتدای جلسه تعداد نفرات حاضر را ذکر می کند.
  مثال:
  مادریتور: «پنجمین فکوس گروپ پروژه ساندیس، 25 مهر 94، تعداد حضار 7 نفر»

 12. در جلسات گروهی که نوشتن اسم حضار اهمیت دارد، بهتر است وقتی گوینده عوض می شود، مدیر جلسه اسم او را بیان نماید.
  مثال:
  مجری: «اکنون نظر سرکار خانم دکتر احمدی را درباره ی این موضوع می شنویم».

 13. فایل نهایی که به پیاده ساز داده می شود بهتر است در فرمت های معمول صوتی/تصویری ویندوز باشد. فرمت های غیرمعمول، یا hD مثل VOB، AMR، M4A و غیره هم پذیرفته می شود ولی قبل از استفاده باید توسط پیاده ساز، کانورت گردد. این کار، هم زحمت دارد و هم گاهی باعث مشکلاتی می گردد.
 14. استفاده از فرمت های فشرده ساز مثل Zip و Rar بلامانع است ولی معمولاً فقط برای یکی کردن چند فایل یا تکه تکه سازی یک فایل حجیم (Merge and Split) بکار می آید و تاثیری بر سایز نمی گذارد. چنانچه می خواهید سایز (حجم) فایل را پایین بیاورید، طبق راهنمای Downsizing که روی سایت نوپندار در قسمت دانلود راهنماها موجود است عمل کنید تا کمترین افت کیفیت پیش بیاید. هرگز جهت فشرده سازی بیشتر، کیفیت صدا را فدا ننمایید.اگر راهنما به دستتان نرسیده از قسمت «دریافت نرم افزار» روی سایت بگیرید.
 15. اگر می خواهید CD رایت کنید، سرعت رایت (Write Speed) را از 24 بالاتر نبرید و در مورد DVD از 8 بالاتر نرود زیرا در غیر این صورت، بعضی فایل ها دچار گیر و اشکال می شوند.
 16. ضمناً هر دیسک را در یک جلد ضدخش جداگانه (مثلاً نایلونی) بگذارید. روی هم کشیده شدن دیسک ها می تواند باعث خش افتادن و گیر کردن آنها شود.
 17. به محض آماده شدن هر فایل، آن را ارسال کنید و حتی المقدور، منتظر جمع گشتن فایل ها نمانید چون بعداً ممکن است تاخیر در دریافت پیش بیاید.
 18. در نشست های گروهی، بهتر است مدیر جلسه، جلوی همهمه ی حضار را بگیرد تا هر لحظه فقط یک نفر صحبت کند.
 19. بهتر است فایل های ضبط شده، شماره گذاری و نامگذاری گردند تا ترتیب ضبط و موضوع آنها از نامشان معلوم باشد.اولویت پیاده سازی نیز به این صورت مشخص می گردد و احتمال ارسال فایل تکراری یا فراموش شدن بعضی فایل ها به حداقل می رسد.این موضوع خیلی مهم است چون همه کارفرمایان ما به خاطر عدم رعایت آن، دچار اشتباه در ارسال فایل شده اند. شماره ها و نام ها باید معنی دار باشند. مثلاً فایل های شماره 10 تا 12 از پروژه ی «تاکسی شهری» به این صورت نامگذاری شود:
  TX10-Dr Ahmadi.mp3
  TX11-Mohandes Akbari.mp3
  TX12- Ms. Naderi.mp3
  در اینجا، Tx10 یعنی دهمین جلسه از پروژه تاکسی!

 20. ترجیحاً هر جلسه در یک فایل یک تکه ضبط شود ولی در صورتی که ناچار به ضبط در چند تکه بودید، نام هر تکه (هر فایل)به شکل معنی دار و روشن گذاشته شود طوری که معلوم باشد هر فایل شماره ی چند از چند است، مثلاً جلسه 5 از پروژه مربوط به تلویزیون که مصاحبه با خانم کریمی است را در سه تکه ضبط کرده اید. روش نامگذاری غلط و درست به شرح زیر است:
  غلط:
  MU0002359.mp3
  MU0003369.mp3
  Dw-Part3.mp3
  درست:
  TV5-Karimi-Part1of3.mp3
  TV5-Karimi-Part2of3.mp3
  TV5-Karimi-Part3of3.mp3

 21. کیفیت ضبط صدای دستگاه های voice-recorder را با دقت تنظیم کنید. اگر کیفیت پیشفرض ضبط صدا مثلاً روی SQ32kbps است شما آن را روی HQ128kbps تنظیم کنید. تنظیمات کیفیت ضبط صدا در دستگاه های مختلف، ممکن است در بخش settings یا بخش Record باشد.
 22. مادریتور جلسه بهتر است کلماتی که فکر می کند پیاده ساز در نوشتن آن دچار ابهام می شود مجدداً با صدای واضح تکرار نماید، مثلاً اسامی خاص یا واژگان تخصصی! مثال:
  یوسفی: از زمانی که آقای «آلودری» به این سازمان آمدند تحولی ایجاد کردند.
  مجری: پس با آمدن آقای «آلودری» در سازمان ایجاد تحول شد.

 23. قبل از ارسال هر فایل، خودتان یک بار آن را چک کنید تا مطمئن شوید فایل درست را با کیفیت صدای مناسب دارید می فرستید. مبادا فایل جلسه اول را اشتباهی به جای فایل جلسه پنجم نامگذاری و ارسال نمایید یا بعد از ارسال فایل تازه بفهمیم که کیفیت صدای آن خیلی پایین است.
 24. چنانچه جهت تغییر فرمت، حذف یا اضافه کردن قسمتی از فایل ها یا موارد دیگر نیاز به راهنمایی یا نرم افزار دارید، تماس بگیرید (نرم افزارهای لازم، روی سایت در قسمت «نرم افزار» هستند).

  در پایان یادآوری می گردد که جهت حفظ دقت و کیفیت در پیاده سازی فایل های شما، از هدفون ویژه ی Monitoring استفاده می شود که مخصوص صدابرداران حرفه ای است و قابلیت تفکیک و پخش ریزترین صداها و طیف وسیعی از فرکانس ها را داراست.

درباره جواد حسینی:

زندگینامه جواد حسینی دانلود رزومه جواد حسینی
نقش: مدیر
82 نوشته ی وی را ببینید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− one = 3

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,


تمام ایمیل ها و تماس های تلفنی سریعاً پاسخ داده می شوند ولی چنانچه از یک روش تماس پاسخ نگرفتید حتماً با روش دیگر تماس حاصل نمایید
Mobile: )+98( 9354167938 (Javad Hoseini) Tel: )+98-71( 36347903
info@irannopendar.com
طراحی سایت در آذر 87 توسط: ایران نوپندار
برای لود این صفحه 123 عملیات در 2 ثانیه انجام شد.

ایران نوپندار