تبدیل فایل صوتی به متن فارسی یا تایپ گفتاری فارسی با چه روش هایی انجام می گیرد؟ (درس 4 پیاده سازی صوت)

تبدیل فایل صوتی به متن فارسی یا تایپ گفتاری فارسی با دو روش انجام می گیرد. شیوه اول استفاده از برنامه های تبدیل صدا به متن است و دوم پیاده سازی توسط یک پیاده ساز آموزش دیده! روش اول با فناوری های امروز عملاً کاربردی ندارد زیرا اولاً نرم افزارهایی که تا کنون برای تبدیل گفتار به متن ساخته شده اند فقط جمله ها و کلمات ساده را می توانند تایپ نمایند و به محض این که جمله کمی پیچیده شود درصد خطای آنها بسیار زیاد می شود؛ ثانیاً بر فرض که تمام متن گفته شده را عیناً بنویسند، یک متن بی معنی و به دردنخور به دست می آید زیرا وقتی فراز و فرودهای کلام محاوره ای را از آن حذف کنیم بی معنی خواهد شد مگر که ذهن پیاده ساز بتواند جمله بندی ها را به شکل مناسب روی کاغذ بیاورد تا همان مفاهیم منتقل گردد. گاهی حتی سکوتِ گوینده نیز معنایی را می رساند که روی کاغذ نمی توان با خالی گذاشتن آن مفهوم را رساند بلکه باید با کلمه و عبارت مناسب، آن را بیان کرد. در واقع در پیاده سازی حرفه ای، ذهن پیاده ساز، جمله ها را تا حدی اصلاح و منسجم می کند ولی در تبدیل صدا به متن چنین اتفاقی نمی افتد.

آیا نرم افزار تبدیل فایل صوتی به متن فارسی می تواند کار پیاده سازی را تسهیل کند؟

تجربه ی ما می گوید که پاسخ این سوال منفی است. نرم افزار تبدیل فایل صوتی به متن فارسی، به قدری جمله بندی را غلط و ضعیف تحویل می دهد که ویرایش آن از نوشتن دوباره اش خیلی سخت تر است لذا به کار نمی آید مگر در موارد خاص، مثلاً افرادی که در تایپ خیلی کند باشند یا معلولین جسمی که نمی توانند با دست تایپ کنند. اشخاص و سازمان هایی که می خواهند تبدیل فایل صوتی به متن فارسی رابا کیفیت حرفه ای انجام دهند حتماً باید این کار را به پیاده ساز حرفه ای و باتجربه بسپارند.

درباره جواد حسینی:

زندگینامه جواد حسینی دانلود رزومه جواد حسینی
نقش: مدیر
82 نوشته ی وی را ببینید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 8 = twelve

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


تمام ایمیل ها و تماس های تلفنی سریعاً پاسخ داده می شوند ولی چنانچه از یک روش تماس پاسخ نگرفتید حتماً با روش دیگر تماس حاصل نمایید
Mobile: )+98( 9354167938 (Javad Hoseini) Tel: )+98-71( 36347903
info@irannopendar.com
طراحی سایت در آذر 87 توسط: ایران نوپندار
برای لود این صفحه 133 عملیات در 2 ثانیه انجام شد.

ایران نوپندار