[responsive_menu]

مرحله 1 از 8: چگونگی تامین سرمایه برای یک مغازه کوچک

قبلاً در مقاله ای به نام «چگونه با 30 الی 60 میلیون تومان یک کسب و کار برای دو نفر راه بیاندازم» به این نکته اشاره کردیم که با داشتن 30 الی 60 میلیون تومان می توان برای دو نفر هر نفر بین 1 تا 2 میلیون تومان در ماه ایجاد درآمد کرد. اکنون فرض کنید که شما سرمایه اندکی در حدود 15 میلیون تومان دارید یا در یک کشور خارجی هستید و به جای 60 میلیون تومان باید فرضاً 60 هزار دلار فراهم کنید تا قادر به راه اندازی مغازه باشید ولی چنین بودجه ای را ندارید یا اگر هم دارید تمام دارایی شماست و نمی توانید روی آن ریسک کنید. چاره چیست؟ چند راهکار در زیر پیشنهاد می شود که سرمایه مورد نیاز جهت شرووع کسب و کار را کاهش می دهد ولی به مرور باید سرمایه را بالا ببرید تا امکان ادامه فعالیت داشته باشید. قبل از شروع به فعالیت های کسب و کار در زمینه ی تامین و فروش کالا، باید سرمایه مورد نیاز را فراهم کنیم و در حساب داشته باشیم. حداقل 30 میلیون و ترجیحاً 60 میلیون لازم داریم. اگر مغازه ای پیدا کنیم که از ما پول پیش نخواهد با سرمایه های کمتر هم می توان راه اندازی کرد. بعضی مشاغل مثل آبمیوه فروشی و میوه فروشی، سرمایه ی کمتری برای شروع می خواهند، مثلاً 15 یا 20 میلیون تومان و البته بعداً باید به تدریج از سود مغازه، کمبود سرمایه را جبران کرد و دوره ی چوبخوری طولانی تر می شود. برخی مالکین هم حاضر خواهند بود با شما شراکت کنند و مبلغ معینی برای اجاره تعیین نکنند. این هم گزینه ی خوبی است که در ادامه راجع به آن صحبت می کنیم.
گاهی گوشه ای از یک پاساژ یا یک مغازه بزرگ یا یک فروشگاه بزرگ را با قیمتی اندک به غرفه های کوچک اجاره می دهند، فرضاً یک میوه فروشی که ماهانه 4 میلیون تومان اجاره آن است، بخش سبزی فروشی خود را به قیمت ماهی 500 هزار تومان به شخص دیگری اجاره می دهد یا یک خشکبار فروشی که ماهی 4000 دلار اجاره ی آن است، یکی از ویترین های خود را که مجبور به خشکبار ایران می شود با قیمت ماهی 500 دلار به شما واگذار می کند. راه اندازی فروشگاه آنلاین نیز می تواند راهکار دیگری باشد. اگر در همین لحظه شروع کنید تا نیم ساعت دیگر می توانید با نصب وردپرس و ووکامرس، یک فروشگاه آنلاین راه بیاندازید و به مرور زمان برایش درگاه پرداخت بگیرید و کالای مختلف را روی فروشگاه بگذارید.
چنانچه خودتان فروشنده ی فروشگاه شوید باز هم سرمایه ی کمتری می خواهید نسبت به زمانی که فروشنده ی دیگری را بیاورید. اگر خودتان امکان فروشندگی ندارید، در صورتی که با فروشنده ی قابل اعتمادی شراکت کنید که درآمد بینتان تقسیم شود سرمایه گذاری کمتری لازم خواهد بود نسبت به زمانی که فروشنده از شما حقوق می خواهد.
توجه داشته باشید که وقتی یک نفر مسئولیت فروشندگی را می پذیرد باید امکان رفت و آمد به مکان مورد نظر را داشته باشد. اگر منزل او به این مکان خیلی دور باشد، رفت و آمد وی سخت می گردد. لااقل اگر مکانی برای استراحت او در میانه ی روز فراهم باشد، مثلاً بتواند کرکره ی مغازه را پایین بکشد و داخل مغازه بخوابد یا در دفتر کار شما که نزدیک مغازه است ظهرها استراحت کند، راحت تر از این خواهد بود که هیچ جایی برای استراحت نداشته باشد.

چگونه با یک فروشنده شریک شوم؟

شاید بپرسید که چگونه می توان با یک فروشنده شراکت کرد طوری که بدانیم سرمان را کلاه نمی گذارد و سود مغازه را با ما تقسیم می کند. پیش از هر چیز باید فردی را برگزینید که به او اعتماد نسبی دارید، مثلاً یک دوست نزدیک و قابل اعتماد، یک فرد که به صداقت و امانت شهره است، یک نفر که توسط شخصی به شما معرفی شده و او را به عنوان جوانی امین و بامسئولیت می دانند، مراجعه به معتمد محل برای انتخاب یک یا چند نفر از ساکنین محله به عنوان شریک و….!
با شرکای خود قرارداد مکتوب داشته باشید یا لااقل بعد از چند ماه که همکاریتان شروع شد، این قرارداد مکتوب را بنویسید تا بعداً به مشکل نخورید؛ حتی اگر این شریک، همسر یا برادر یا اعضای خانواده تان باشد. علاوه بر اعتماد، حساب و کتاب مغازه را نیز چک کنید. نیازی نیست تک تک اقلام فروخته شده را بشمارید، فقط کافی است با یک نگاه کلی ببینید چه کالاهایی از مغازه کم شده و چه کالاهایی اضافه شده اند، مثلاً اگر تا دیروز نوشابه پپسی در مغازه داشته اید و امروز ندارید یعنی این کالا از مغازه حذف شده است و اگر تا دیروز بستنی سنتی نمی فروختید ولی امروز اضافه کرده اید یعنی یک کالا اضافه شده است. مهم نیست نیمی از آن کالا فروش رفته یا نرفته، چون اگر نیمی از کالا فروش رفته باشد به این معنی است که مشتری دارد و به محض این که به اتمام برسد دوباره خریداری خواهد شد، مهم این است که میزان سود مغازه ی شما معادل است با کالاهای اضافه شده، منهای کالاهای حذف شده به اضافه مبلغی که به حساب بانکی شما اضافه شده است. فرضاً اگر بعد از 1 ماه از شروع همکاری می بینید حدود 2 میلیون تومان به کالاهای مغازه اضافه شده و 500 هزار تومان هم به موجودی حسابتان افزوده گشته است یعنی این که 2 و نیم میلیون تومان سود داشته اید. مهم نیست بعضی کالاها نصفه نیمه باقی مانده اند یا کارتن آنها پر نیست، چون به محض این که تمام شود دوباره خریداری می شوند و سود واقعی را در بلندمدت می توان فهمید. با محاسبه ی ماهانه و هفتگی فقط سود تقریبی به دست می آید. نیازی به محاسبه ی سود روزانه یا جمع و تفریق تک تک آیتم های مغازه ندارید. البته می توانید از صندوق های مکانیزه و سیستم های مکانیزه ی حسابداری و انبارداری نیز کمک بگیرید ولی با توجه به هزینه ی زیادی که دارند معمولاً به درد کسب و کارهای کوچک نمی خورند. راه اندازی یک صندوق مکانیزه بین 7 تا 20 میلیون تومان هزینه در بر دارد.
اگر شریک شما فرد امانتداری نباشد و بخشی از فروش مغازه را به شما گزارش ندهد شاید در کوتاه مدت متوجه نشوید ولی در بلندمدت که مغازه به سوددهی کافی نرسد خود به خود تعطیل می گردد و او هم شغل خود را از دست می دهد. همچنین می توانید هزینه ها و خریدهایی که می کند را با درآمدش مقایسه نمایید؛ مثلاً کسی که حدود ماهی یک میلیون از شما حقوق می گیرد ولی ناگهان یک خودروی 20 میلیونی می خرد یا وام 20 میلیونی می گیرد که قسط سنگینی دارد احتمالاً از مغازه مبالغی بر می دارد ولی کسی که هزینه ی قابل توجهی نمی کند و نکته ی منفی دال بر تخلف در او نمی بینید دلیلی برای شک کردن به وی ندارید. از سایر رفتارها و شواهد نیز بعضی چیزها را می فهمید، مثلاً کسی که سعی می کند سر مشتری را کلاه بگذارد و پول اضافه از او بگیرد، احتمالاً سر شما را هم کلاه خواهد گذاشت ولی کسی که نسبت به مشتری صداقت دارد احتمالاً به حقوق شما نیز احترام می گذارد.
گاهی برای کارهای بزرگتر، آوردن شریک سرمایه گذار نیز مفید است، مشروط به این که سرمایه گذاری به قدری بزرگ باشد که ارزش دخیل کردن چند نفر را داشته باشد.

درباره جواد حسینی:

زندگینامه جواد حسینی دانلود رزومه جواد حسینی
نقش: مدیر
82 نوشته ی وی را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برچسب‌ها:, , , ,


تمام ایمیل ها و تماس های تلفنی سریعاً پاسخ داده می شوند ولی چنانچه از یک روش تماس پاسخ نگرفتید حتماً با روش دیگر تماس حاصل نمایید
Mobile: )+98( 9354167938 (Javad Hoseini) Tel: )+98-71( 36347903
javad2000[@]gmail[dot]com
طراحی سایت در آذر 87 توسط: ایران نوپندار
برای لود این صفحه 21 عملیات در 0٫406 ثانیه انجام شد.


page loaded in 1600555738876 milliseconds