[responsive_menu]

چگونه با 30 الی 60 میلیون تومان برای دو نفر اشتغال پایدار ایجاد کنم؟

سوالی که بارها توسط افراد، خانواده ها و مسئولین پرسیده می شود این است که چگونه می توان یک فرد را به اشتغال پایدار و در نتیجه به استقلال اقتصادی و اجتماعی رساند. در این آموزش می خواهیم روش ایجاد یک مغازه را آموزش دهیم که برای دو نفر، یک سرمایه گذار به عنوان مالک، و یک نفر به عنوان فروشنده، ایجاد اشتغال می کند.

الف) مشخصات پروژه

عنوان: راه اندازی یک مغازه با درآمد پایدار
نوع کسب و کار: می تواند شامل هر گونه مغازه بسته به نیاز آن منطقه باشد، از سوپرمارکت و اغذیه فروشی گرفته تا بلور و لوازم کادویی و خدمات رایانه ای و موبایل و میوه فروشی و غیره
سرمایه مورد نیاز: حداقل 30 میلیون ترجیحاً 60 میلیون تومان
فروش مغازه: ماهانه بین 15 تا 30 میلیون تومان، متوسط 20 میلیون تومان یعنی روزانه بین 500 هزار تا 1 میلیون تومان
سود مغازه: ماهانه بین 3 تا 6 میلیون تومان که یک سوم این مبلغ برای مالک مغازه، یک سوم برای سرمایه گذار و یک سوم برای فروشنده خواهد بود.

ب) چه کسانی می توانند وارد این سرمایه گذاری شوند؟

یادتان باشد که لازمه ی هر گونه سرمایه گذاریی، پذیرش ریسک و مخاطرات ناشی از سود و زیان است. برای ورود به بازی سرمایه گذاری باید از لحاظ مادی و ذهنی آماده ی پذیرش زیان و خسارت های احتمالی به شکلی منطقی و عاقلانه باشید. هرگز بیش از 10 درصد از دارایی خود را ریسک نکنید چون اگر فرضاً خانه ای به ارزش 100 میلیون تومان داشته باشید، تمام پول نقد شما 10 میلیون می شود. در صورتی که بیش از 10 میلیون ریسک کنید، احتمال دارد به مضیقه ی شدید بیفتید. چنانچه شما در یکی از گروه های زیر قرار می گیرید آماده ی ورود به بازی هستید و چنین کاری را به شما پیشنهاد می کنم:

 • کسی که خانه ای به ارزش تقریبی 300 میلیون دارد و حدود 30 میلیون هم پس انداز منقول شامل طلا و دلار و حساب بانکی اوست.
 • کسی که پدر یا فامیل او شغل آزاد داشته است و علاوه بر این که چنین سرمایه ای را در اختیارش می گذارد، به وی مشورت می دهد تا دوران چوبخوری و ریسک های پیش رو را با کمترین دردسر پشت سر بگذارد.
 • کسی که تحت حمایت افراد یا سازمان های حامی کارآفرینی معلولین باشد و آن سازمان ها، ضمن تامین سرمایه، ریسک ناشی از زیان احتمالی را به جای وی پذیرا شوند. اگر آن سازمان ها پذیرش ریسک نکنند و ضمانت های محکم برای بازگشت سرمایه بخواهند، فایده ای ندارد چون هر کاری می تواند با سود و زیان همراه باشد. قرار نیست فرد بیکار را تبدیل به فرد بیکار بدهکار کنیم. در حال حاضر من هیچ سازمان حمایتی که چنین سرمایه ای را با پذیرش ریسک در اختیار معلولین بگذارد نمی شناسم.
 • کسی که خانه ی خودش را فروخته، مغازه ای خریده و حالا می خواهد خودش مغازه را راه بیاندازد.

  در نظر داشته باشید از این 30 الی 60 میلیون تومان سرمایه گذاری، حدوداً دوسوم آن بدون خطر است و حتی در صورت شکست پروژه هم مطمئناً به شما بر می گردد ولی یک سومش ریسک خواهد داشت و شاید برنگردد. پس شما از همین حالا معادل 10 الی 20 میلیون زیان را تصور کنید. فرض کنید 15 میلیون پول از دست داده اید. اگر شب خوابتان نمی برد بدانید که کاندیدای سرمایه گذاری نیستید.

  پ) چه کسانی نباید وارد چنین سرمایه گذاری شوند

  • افرادی که کل پس انداز زندگیشان همین مقدار سرمایه باشد و از دست دادنش برایشان زیانی جبران ناپذیر به شمار رود.
  • افراد تازه فارغ التحصیل که هنوز در مرحله ی یادگیری مهارت های شغلی هستند و هیچ پس انداز یا حامی مالی ندارند.
  • کسانی که روحیه ی جاه طلبی، مبارزه و چالش برای رشد دادن خودشان ندارند و ترجیح می دهند از کنج خلوت خود بیرون نیایند یا تغییری در زندگیشان ایجاد نکنند.
  • کسانی که از لحاظ مالی یا ذهنی آماده ی پذیرش زیان و هزینه نیستند و اگر 10 میلیون از پولشان را از دست بدهند شب خوابشان نمی برد.

  ت) مراحل انجام کار

  بنا به تجربه ای که بنده در راه اندازی یک سوپرمارکت و یک کافه تریا دارم مراحل راه اندازی یک مغازه شامل موارد زیر است:

  1. تامین سرمایه: سرمایه مورد نیاز را باید فراهم کنیم و در حساب داشته باشیم. حداقل 30 میلیون و ترجیحاً 60 میلیون لازم داریم. اگر مغازه ای پیدا کنیم که از ما پول پیش نخواهد با سرمایه های کمتر هم می توان راه اندازی کرد. بعضی مشاغل مثل آبمیوه فروشی و میوه فروشی، سرمایه ی کمتری برای شروع می خواهند، مثلاً 15 یا 20 میلیون تومان و البته بعداً باید به تدریج از سود مغازه، کمبود سرمایه را جبران کرد و دوره ی چوبخوری طولانی تر می شود. برخی مالکین هم حاضر خواهند بود با شما شراکت کنند و مبلغ معینی برای اجاره تعیین نکنند. این هم گزینه ی خوبی است که در ادامه راجع به آن صحبت می کنیم.
  2. مکان یابی: باید مغازه ای در یک مکان مناسب و پرجمعیت پیدا کنیم که حداقل متراژ آن 10 متر باشد. متراژهای کوچکتر، مثلاً 6 متر نمی تواند درآمد کافی برای دو نفر بیاورد.
  3. انتخاب موضوع: انتخاب موضوع فعالیت بستگی کامل به نیازهای محله و منطقه دارد، باید در این انتخاب دقت و هوشمندی به خرج داد.
  4. عقد قرارداد اجاره یا خرید مکان: در هنگام عقد قرارداد اجاره یا مکان باید نکات مختلفی، منجمله مدت و موضوع فعالیت را به دقت تنظیم کرد.
  5. انتخاب فروشنده: اگر خودمان نمی خواهیم یا نمی توانیم فروشندگی کنیم، در انتخاب فروشنده باید دقت کرد که فردی صادق و مورد اعتماد را سر کار بگذاریم. اگر قرار است فروشنده یا صاحب مغازه با ما شریک شوند، شراکت و حساب و کتاب ها اصول خاص خود را دارد.
  6. خرید ملزومات: ملزومات مغازه شامل دکور، تجهیزات، کالاها و مواد اولیه است.
  7. چوبخوری: باید آمادگی داشته باشید که در چند ماه اول، مثلاً بین 3 تا 4 ماه اول کار، سود قابل توجهی به دست نیاورید. اگر سرمایه آغازین شما کمتر از 30 میلیون باشد یا مغازه را در مکانی نامناسب یا با موضوع نادرست ایجاد کنید دوره چوبخوری بیشتر می شود و چنانچه فردی حرفه ای باشید یا از افراد حرفه ای مشورت بگیرید، از ماه اول به سوددهی می رسید.
  8. سوددهی: از اینجاست که به رشد و درآمد پایدار می اندیشید و دیگر نگران اجاره ماهانه یا کمبود فروش نیستید.

  در روایت های بعدی با تفصیل بیشتری به هر یک از موارد فوق می پردازیم.

درباره جواد حسینی:

زندگینامه جواد حسینی دانلود رزومه جواد حسینی
نقش: مدیر
82 نوشته ی وی را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,


تمام ایمیل ها و تماس های تلفنی سریعاً پاسخ داده می شوند ولی چنانچه از یک روش تماس پاسخ نگرفتید حتماً با روش دیگر تماس حاصل نمایید
Mobile: )+98( 9354167938 (Javad Hoseini) Tel: )+98-71( 36347903
javad2000[@]gmail[dot]com
طراحی سایت در آذر 87 توسط: ایران نوپندار
برای لود این صفحه 21 عملیات در 0٫426 ثانیه انجام شد.


page loaded in 1600951181382 milliseconds